مؤنث جایزه روسیه پرواز بازیگر سینمای

مؤنث: جایزه روسیه پرواز بازیگر سینمای بازیگری جشنواره سینمایی بازیگران

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی رقیبان منتقد روحانی در یک سال گذشته چه کردند؟

حسن روحانی 365 روز اول بعد از گزینش مجدد خود به عنوان رییس جمهور کشور عزیزمان ایران را با هر مشکل ای که بود از سر گذراند؛ روزهای پساانتخاباتی که با شکایت ابراهی

رقیبان منتقد روحانی در یک سال گذشته چه کردند؟

رقیبان منتقد روحانی در یک سال گذشته چه کردند؟

عبارات مهم : ایران

از ترساندن به افشاگری رئیسی تا شاخ و شانه کشیدن‎های قالیباف در ایجاد اشتغال

حسن روحانی 365 روز اول بعد از گزینش مجدد خود به عنوان رییس جمهور کشور عزیزمان ایران را با هر مشکل ای که بود از سر گذراند؛ روزهای پساانتخاباتی که با شکایت ابراهیم رییسی به شورای نگهبان از نحوه برگزاری انتخابات شروع شده است بود؛ در دنباله راه با صحبت های انتقادی او و همچنین یار مناظراتی‎اش محمد باقر قالیباف ادامه یافت تا او چهار ساله دوم کشورداری را به نوعی متفاوت‎تر از دوره اول تجربه کند.

ابراهیم رییسی، محمدباقر قالیباف، مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی‎طبا از جمله نفراتی بودند که تقابل ارزش با حسن روحانی در کارزار انتخابات دیدنی بود. مناظراتی که در سه نوبت برگزار می شد، گویی از آنان مبارزانی ساخته بود که هر یک بدنبال خواباندن مچ مبارز دیگر بودند.

رقیبان منتقد روحانی در یک سال گذشته چه کردند؟

تولیت آستان و تریبون‎هایی که جهت انتقاد از دولت برپاست

فردای 29 اردیبهشت ماه سال 96 که حسن روحانی یکبار دیگر به عنوان سکاندار مدیریت اجرایی کشور گزینش شد، می شد حدس زد که چه اتفاقاتی جهت او بخصوص از سوی جریان بازنده انتخابات در راه است.

حسن روحانی 365 روز اول بعد از گزینش مجدد خود به عنوان رییس جمهور کشور عزیزمان ایران را با هر مشکل ای که بود از سر گذراند؛ روزهای پساانتخاباتی که با شکایت ابراهی

ابراهیم رییسی، تولیت آستان قدس رضوی و رقیب سرسخت حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، از جمله کاندیداهایی بود که خیلی بدش نمی آمد همچون روزهای تبلیغات انتخاباتی لباس رزم بر تن کند. او هنوز هم هرجا که وقت را مناسب ببیند می تواند هرچه را که در طول مناظرات از یاد برده جهت جبران بکار ببندد. رییسی گرچه تنها بعد از 6 ساعت از اعلام نتیجه انتخابات، جهت حسن روحانی آرزوی موفقیت کرد ولی همین چند روز پیش بود که طرح اخذ مالیات از آستان قدس رضوی را بهانه کرد و گفت «خدا نگذرد از آن کسی که شبهه مالیات آستان قدس را در ذهن ها ایجاد کرد».

اما ابراهیم رییسی هرچند هم نخواهد بطور مستقیم دولتمردان را آماج طعنه و کنایات خود قرار دهد، غیرمستقیم مسائلی را مطرح می کند که کمتر کسی در اینکه مخاطب سخنانش، دولت هست، به خود شک راه می دهد. ماجرای غم انگیز غزه در روز انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس از دیگر شانس های او جهت اظهارنظر راجع به کارها دولت تدبیر و امید بود. او به کنایه به مذاکراتی که جهت حل پرسشها هسته ای انجام شد اشاره کرد و گفت: میزهای مذاکره تاکنون هیچ کاری از پیش نبرده اند.

اظهارات تهدیدگونه به رییس و معاون اولش!

هرچند بیان این انتقادات به گونه ای غیرمستقیم بود، ولی در واقع ابراهیم رییسی در جایی دیگر با زبانی ترساندن گونه از رقبای انتخاباتی خود سخن گفت. او که در تمام روزهای انتخابات سال گذشته از سوی اصولگرایان «برنده اخلاقی مناظرات» نام گرفته بود چون در برابر هجمه هایی که به سوابق قضایی او وارد شد، سکوت اختیار می کرد. ولی خیلی بی میل نبود که گاهی از روحانی و جهانگیری بگوید. کما اینکه ماهها بعد فیلمی از او منتشر شد که در آن عنوان کرد: «لابد می دانید که من مسئولیت هایی داشتم که اطلاعات شخصی از افراد زیاد دارم؛ منجمله آقای روحانی و آقای جهانگیری؛ همان موقع هم در ذهنم بود»! او البته با اعتقاد بر اینکه این رای ها گرفتن ندارد، هیچکدام از این اطلاعات را مطرح نکرد تا تنها در همان قالب ترساندن باقی بماند.

رقیبان منتقد روحانی در یک سال گذشته چه کردند؟

وعده های دزدی شده است رییسی

داستان انتقادات تولیت آستان قدس رضوی که بعد از انتخابات وقت کرده بود پاسخگوی حملات به خود شود، با بعضی از کارها دولت جان تازه ای به خود گرفت. او که خود را مبدع وعده ایجاد یک میلیون شغل و سه برابر کردن یارانه مستمندان می دانست، کارها دولت در این زمینه را برنتافت و بر طبل انتقادات خود محکم تر کوبید.

حسن روحانی 365 روز اول بعد از گزینش مجدد خود به عنوان رییس جمهور کشور عزیزمان ایران را با هر مشکل ای که بود از سر گذراند؛ روزهای پساانتخاباتی که با شکایت ابراهی

«اما چه می شود که در ایام منتهی به انتخابات ناگهان مستمری مددجویان زیاد کردن قابل توجه پیدا می کند، سایت کارورزی راه می افتد، جهت وصل یارانه افرادی که یارانه ارزش را قطع کرده بودند، پیامک و حرکت تبلیغاتی می زنند، وعده یک میلیون شغل در سال را که ما داده بودیم، اول مسخره می کنند ولی سخنگوی قوه مجریه را پشت تریبون می فرستند تا بگوید سالی ۹۵۵ هزار شغل ایجاد می کنیم، وعده زیاد کردن ۳ برابری یارانه ضعیفان را که ما داده بودیم، اول هجو می کنند بعد خودشان می گویند حتی تا ۵ برابر امکان زیاد کردن وجود دارد؟ البته الان شنیده می شود که بعد از انتخابات دارند زیر بعضی از همان وعده ها می زنند. مثلاً همان یارانه را که به قطع شده است ها پیامک داده بودند، می خواهیم وصل کنیم، الان پیامک داده اند که نه، باید بررسی کنیم!»

او همچنین عنوان کرد: رقیب، با مجموعه تبلیغات تخریبی بی سابقه ای، چنان فضای رعب و وحشت آلودی ایجاد کرد که صدای ما به بخشی از جامعه نرسید. به نظر شما سخیف تر و خنده دارتر از این ادعا وجود دارد که می گفتند اگر فلانی بیاید در خیابانها و پیاده روها دیوار می کشد؟

رقیبان منتقد روحانی در یک سال گذشته چه کردند؟

فضای توییتر هم جهت ابراهیم رییسی اتفاق مبارکی بود تا انتقادات خود در عرصه دیپلماسی را در رسانه ای فیلترشده مطرح کند. او عنوان می کند: ‏«دیپلماسی خارجی باید در جهت رونق اقتصاد کشور باشد، این دیپلماسی باید جهت تولیدات داخلی، بازار عرضه در عرصه بین المللی بیابد. فساد اقتصادی موجب سلب امنیت از کار و سرمایه و مانع ورود سرمایه گذاران و رشد اقتصادی هست. حمایت از بخش شخصی به صحبت نیست! حمایت حقوقی، قانونی و اقتصادی مورد نیاز است».

دو مصطفایی که خیلی اهل نبرد نبودند و نیستند

در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، تنها حضور رییسی و قالیباف در برابر روحانی و جهانگیری تنور انتخابات را داغ کرد. دو کاندیدای دیگر این انتخابات هرچند انتقاداتی را به دولت یازدهم وارد می دانستند ولی باز هم جانب انصاف را در برابر رییس جمهوری و معاون اولش رعایت می کردند.

مصطفی هاشمی طبا بیش از آنکه رقیب باشد رفیق بود. او که خودش گفته بود به روحانی رای می‎دهد، با پیروزی روحانی در بیانیه ای اعلام کرد که ملت با این گزینش بلوغ خود را نشان داد. قطعا از رقیبی در این سطح نمی توان انتظار داشت که بخواهد زحمتی را به کابینه دوازدهم تحمیل کند ولی با این حال نمی شد از انتقاداتی که حتی حامیان پر و پا قرص روحانی به عملکرد او داشتند نیز گذشت. او گرچه الان هم انتقاداتی به اوضاع اقتصادی کشور دارد ولی با اینحال خیلی اهل مصاحبه های جنجالی نیست که از دل آن تخریب دولتمردان بیرون بیاید.

مصطفی میرسلیم هم همچون هاشمی طبا رویکرد نسبتا آرامی در برابر دولت دارد. او که حزب ریشه دار موتلفه را در انتخابات نمایندگی می کرد، هرچند گاهی انتقاداتی را نسبت به عملکرد دولت یازدهم بیان می‎کند ولی باز هم قابل مقایسه با دو کاندیدای دیگر اصولگرا نبود.

شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران که جایگزین دولت به میدان جنگ با اصولگرایان رفت

محمدباقر قالیباف هم جهت حسن روحانی بیش از سایر کاندیداها از خود خاطره برجای گذاشت. جدل های او با اسحاق جهانگیری و با شدت کمتر از آن با حسن روحانی و بکاربستن برچسب‎هایی همچون «زالو صفت» و «چهار درصدی ها» جهت حامیان رییس دولت مستقر انتظارات از شهردار سابق پایتخت کشور عزیزمان ایران را تا آنجا اوج برد که از او منتقدی تمام عیار جهت روزهای پسا انتخابات بسازد. قالیباف اگرچه عطای ریاست جمهوری را چند روز پیش از برگزاری انتخابات به لقایش بخشید ولی جهت روزهای بعد از انتخابات نیز همچنان در جایگاه یک منتقد باقی ماند. البته نباید از این واقعیت گذشت که او نسبت به قبل کم فروغ تر شده است و بعد از رانده شدن از «بهشت»، کمتر در مجامع عمومی حاضر می شود تا وقت انتقاد را بدست آورد. با این حال شهردار سابق تهران، چند باری انتقاداتی را نسبت به نحوه مدیریت کشور بیان کرد.

او همین روزها که جمنا را به باد انتقاد می گیرد کنایه هایی را هم به دولتمردان و نحوه اداره کشور می زند. «مشکل ما پول، بحران آب و ریزگردها نیست بلکه بزرگترین مسئله که کشور ما رابه این عرصه رسانده است بحران مدیریتی و عدم پاسخ گویی نسبت به تعهدات و وظیفه است.»

او در سخنانی شبیه به رئیسی هم در عنوان اشتغالزایی دولت گفت: دغدغه مردم در وقت انتخابات گرانی و بیکاری بود. من در این زمینه تجربه و مطالعه ای داشتم. درست است که بعضی از رقبای انتخاباتی گفتند یا معنای شغل را نمی دانند یا معنای یک میلیون را؛ ولی بعد از انتخابات خودشان همین یک میلیون شغل را مطرح کردند، هر چند که توان این تولید را ندارند؛ می خواهند با این کار واکنش‌ها سیاسی کنند. شهردار سابق پایتخت کشور عزیزمان ایران در تازه‎ترین موضع‎گیری‎اش نیز گفته است «این روزها کار اقتصادی نمی کنم، با ایجاد شغل، صادرات می کنم». (اینجا) البته این گفته وی با کنایه‎هایی در اینترنت روبرو شد که «این اشتغالزایی را با همان 28 میلیون تومانی که در ایام انتخاباتی اعلام کردی در حسابت است ، ایجاد کرده ای؟»

اگرچه قالیباف را هم باید در زمره کاندیداهایی قرار داد که همچنان تب انتقام گیری ارزش بالاست ولی او نسبت به ابراهیم رییسی چندان بنای خود را بر ادامه شیوه انتقاد از دولت نگذاشته هست. ضعف مدیریت در کشور تنها چماقی است که او در دست گرفته تا در روزهایی که به بزرگان اصولگرا می پرد، اندکی هم دولت را مورد عنایت قرار دهد.

خبرآنلاین / رضوانه رضایی‎پور

واژه های کلیدی: ایران | یارانه | قالیباف | انتخابات | حسن روحانی | نتیجه انتخابات | محمدباقر قالیباف | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs